سنگ

سنگ مرمریت لاشتر

octa

سنگ مرمریت لاشتر رنگ زمینه آن مشکی مایل به طوسی است. زمینه این سنگ بسیار زیبا، بسیارخالص و یک دست است که درسطح آن رگه های تقریبا ریز سفید رنگ با فواصل زیاد پراکنده شده اند. رگه‌ها و خطوط این سنگ تراکم متفاوتی می‌تواند داشته باشد. (از کم خط تا پر خط)

ترکیب رنگ زمینه سنگ مشکی لاشتر یکدست با رگه‌های سفید به هم ریخته باعث شده است که از قرارگیری بلوک‌های این سنگ در کنار هم دیگر، طرح‌های بسیار زیبا و خاص به وجود آید. به ویژه در ابعاد اسلب بسیار جذاب خواهد بود.

سنگ لاشتر، از مرمریت‌های مهمی است که از کشور ما به صورت عمده به نقاطی از کشورهای دیگر صادر می‌شود. سنگ مرمریت لاشتر در منطقه لاشتر واقع در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب اصفهان استخراج می‌شود. این سنگ با استفاده از روش‌های مختلفی نظیر سابیده و هوند، سندبلاست، بوش همر، بوش همر چرمی، تیشه‌ای (دستی و ماشینی)، تامبل، بادبر و گیوتین تولید و فرآوری می‌شود.

اسلب مرمریت لاشتر بوش همر چرمی

سنگ مرمریت لاشتر چیست؟

سنگ مرمریت لاشتر یک سنگ مشکی چشم نواز ایرانی است که شهرت جهانی دارد و با نام بین‌المللی Pietra Gray Marble شناخته شده است. این سنگ مرمریت با طیف رنگی از خاکستری تا سیاه و بر اساس رنگ پس‌زمینه و تعداد رگه‌های سفید به انواع متنوعی تقسیم شده است.

مرمریت لاشتر خاکستری، یکی از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین سنگ‌های طبیعی در دنیا است و شباهت زیادی به سنگ  پیترا گری ایتالیا دارد. در فرآیند تولید و فرآوری این سنگ ساختمانی، از اپوکسی برای پرکردن خلل و فرج‌های سطحی سنگ استفاده می‌شود. همچنین، در روش فرآوری تایل لاشتر این سنگ، از ماستیک بی رنگ یا هم‌رنگ با زمینه سنگ برای پرکردن رگه‌های بسیار کوچیک سطحی آن بهره گرفته می‌شود.

انواع سنگ مرمریت لاشتر

انواع مختلف سنگ لاشتر شامل زیر هستند:

 • سابیده و هوند
 • سند بلاست یا بوش همر
 • بوش همر چرمی
 • تیشه‌ای (دستی و ماشینی)
 • سنگ لاشتر تامبل
 • بادبر و گیوتین
 • سنگ لاشتر کوبیک
اسلب مرمریت لاشتر

کار برد سنگ مرمریت لاشتر

تنوع‌های زیادی برای کاربرد سنگ لاشتر وجود دارد مثلا صیقلی و هوند آن در کف فضا های عمومی مثل لابی،کافی شاپ، سینما و یا در کف سرویس‌های بهداشتی و یا حتی در سالن آپارتمان‌ها از این سنگ بسیار زیبا و خاص استفاده می‌‌کنند.

 • سنگ مرمریت لاشتر به اشکال اسلب و تایل به عنوان یک جزء بسیار زیبا برای سنگ‌فرش، دیواره‌های داخلی، و پله‌ها به کار گرفته می‌شود.
 • برای سنگ‌فرش محوطه و نمای بیرونی، سنگ مرمریت لاشتر بوش همر، بوش همر چرمی و تامبل به کار می‌آید.
 • سنگ لاشتر تیشه‌ای در محوطه‌سازی و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان، سنگ مرمریت لاشتر بادبر و گیوتین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سنگ مرمریت لاشتر کوبیک برای سنگفرش خیابان و پیاده‌روها به کار می‌رود.

ویژگی های سنگ مرمریت لاشتر

این سنگ مشتمل بر مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و خوش قلم بوده و از مقاومت سایشی فراوانی برخوردار است. مقاومت فشاری آن نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارد و دارای دوام و طول عمر فوق‌العاده طولانی است. صیقل‌پذیری عالی این سنگ همراه با جذب آب کم و استحکام بالا، آن را به یک انتخاب مناسب برای مصارف مختلف در حوزه‌های معماری و ساختمانی تبدیل کرده است. در فرآوری‌هایی همچون چرمی، این سنگ تغییر رنگ نمی‌دهد و حتی با گذشت زمان و تأثیر نور مستقیم خورشید، تغییر رنگ آن به مقدار بسیار کمتری نسبت به سایر نمونه‌ها ایجاد می‌شود. بافت سنگ لاشتر، با رنگ خنثی و رگه‌های سفید، گاهاً با جزئیات طلایی، جذابیت دوچندانی را به خود اختصاص می‌دهد.

عوامل موثر بر قیمت سنگ مرمریت لاشتر

قیمت سنگ مرمریت لاشتر به عوامل متعددی بستگی دارد و این عوامل توانایی تحت تأثیرگذاری بر کاهش یا افزایش قیمت این سنگ منحصر به فرد را دارا هستند. عامل اولیه مؤثر در تعیین قیمت، ابعاد فیزیکی این سنگ می‌باشد. به عنوان مثال، در فرآیند ساخت و برش سنگ اسلب لاشتر، استفاده از حجم بیشتری از سنگ خام مورد نیاز است، که در نتیجه، ابعاد اسلب مستلزم قیمت بالاتری خواهد بود. چند نمونه از تغییر قیمت به صورت زیر میباشد.

 • افزایش یک‌دست رنگ سنگ به میزان زیاد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در قیمت آن به دنبال دارد.
 • ضخامت سنگ لاشتر، به طور مستقیم بر قیمت آن تأثیرگذار است.
 • ابعاد بزرگتر و برش‌های دقیق‌تر سنگ لاشتر، منجر به افزایش قیمت آن می‌شود.
 • کیفیت فرآوری سنگ لاشتر، از جوانب ساب، برش و رزین نیز تأثیر چشمگیری بر قیمت نهایی دارد.

در آخر...

این نوع سنگ، با توجه به ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد، از قیمت‌های متفاوتی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل اغلب این سنگ‌ها در ساختمان‌های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله هتل‌ها، مراکز تجاری بزرگ، ساختمان‌های لوکس و سالن‌های همایش. سنگ مرمریت لاشتر، یک نمونه مشکی جذب‌کننده از سنگ مرمریت ایرانی است که به نام بین‌المللی Pietra Gray Marble شناخته می‌شود و دارای شهرت جهانی می‌باشد. این سنگ معمولاً در ساختمان‌سازی به همراه سنگ چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌طور گسترده در ساخت دیوارهای داخلی، کف ساختمان، لابی‌ها، پله و سایر بخش‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصولات ما | سنگ های لاشتر اوکتا استونز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *